Binance CEO’sundan Bitcoin Paylaşımı: Geri Sayıma Katıldı!

Yakın tarihli bir sosyal medya paylaşımında Binance CEO’su Changpeng Zhao, dikkat çekti. Zira yaklaşan Bitcoin halving’i için bir geri sayım içeren bir ekran görüntüsü paylaştı. Böylece, kripto para topluluğundaki heyecanı ateşledi. Zhao’nun paylaşımına göre, merakla beklenen bu olayın Nisan 2024’ün ilk haftasında gerçekleşmesi planlanıyor.

Binance CEO’su, Bitcoin halving’ini takip ediyor

Kripto para biriminin protokolünde yer alan önemli bir olay olan Bitcoin halving’i, yaklaşık her dört yılda bir blok ödüllerinin yarıya indirilmesini içeriyor. Ödüllerdeki bu azalma, madencilerin azalan yeni basılmış Bitcoin arzıyla bloklar için rekabet edeceği anlamına geliyor. Binance CEO’su Zhao tarafından paylaşılan geri sayım, bu nedenle dikkat çekiyor. Sayım, dördüncü Bitcoin halving’inin 19 Kasım 2023’ten 135 gün sonra gerçekleşmesinin beklendiğini gösteriyor.

Binance CEO’sunun paylaşımı, Bitcoin halving’inin tarihsel bağlamı ilgiye katkıda bulunuyor. İlk halving 2012 yılında gerçekleşmiş ve blok ödüllerini 50 BTC’den 25 BTC’ye düşürmüştü. 2016’da ikinci halving, ödülleri daha da yarıya indirerek 12,5 BTC’ye düşürdü. 2020’deki en son halving’de ise ödüller 6,25 BTC’ye düştü.  Analistler genellikle Bitcoin halving’ini önemli fiyat artışlarıyla ilişkilendirir. Bir halving olayının ardından azalan yeni Bitcoin arzı bir arz şoku yaratıyor. Yani fiyatlar üzerinde yukarı yönlü bir baskı oluşturuyor. Özellikle, Bitcoin üçüncü halving’inden yaklaşık 18 ay sonra yaklaşık 69.000 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaştı.

Yaklaşan halving’de neler olacak?

Sıradaki halving yaklaşırken, madencilerin ödülleri 3.125 BTC’ye düşecek. Analistler bu düşüşün ardından yükseliş eğilimi konusunda iyimser. Bitcoin’in mevcut pozitif ivmesi, kısmen ABD Bitcoin spot borsa yatırım fonunun (ETF) onaylanması beklentisiyle, analistlerin yükseliş perspektiflerini güçlendiriyor. Bu raporun yazıldığı saat itibariyle Bitcoin 37.157,63 dolardan işlem görüyor.  Muhtemelen Milei’nin Arjantin’deki başkanlık zaferi nedeniyle günlük bazda 37.517 dolar gibi yüksek bir değere ulaştı.  Geçtiğimiz gün %1,57, geçtiğimiz hafta %0,54 ve geçtiğimiz ay %27,19’luk etkileyici bir artış gösteriyor. Bitcoin’in dayanıklılığı, 725,38 milyar dolarlık piyasa değeriyle lider kripto para birimi olarak konumunu sağlamlaştırmaya devam ediyor.

Bu sırada Glassnode’a göre, Binance gibi merkezi borsa cüzdanlarında bulunan Bitcoin miktarı katlanarak Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Bu artış, BTC boğa piyasasında bir yavaşlama olduğunun işareti olabilir. Borsa bakiyesi yaklaşık 1,16 milyar dolar değerinde 2,35 milyon BTC’ye ulaştı. Borsa cüzdanlarına girişler sıklıkla yatırımcıların Bitcoin’lerini vadeli işlemler ve opsiyon ticareti için satmak ya da kullanmak istediklerini gösteriyor. Net pozisyonun 1 Kasım’dan bu yana istikrarlı bir şekilde pozitif yönde değişmesi, piyasanın yavaşlama ihtimaline işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x